Teaching Mastery Event – Finland 2026
Detta är inte bara en nagelkurs – det här är ett event för dig som vill ha klarhet, trygghet och nästa steg i din karriär! Som utbildare får vi Fantasy Nails grundare, nagelbranschens multitalang Michi C. Brink. Michi assisteras under utbildningen av Fantasy Nails Brand Ambassador Päivi Kurman.
Detta helhetsomfattande utbildningskoncept arrangeras för allra första gången, och i Finland får vi vara föregångare! Teknisk kompetens, business mindset, kreativitet, mångsidigt kunnande och självförtroende förenas i maj till en fyra dagar lång professionell upplevelse i Finland.
Välkommen med för att lära dig nytt, stärka och utveckla dina befintliga färdigheter och ta nästa steg i din karriär!
Utbildningen är öppen för alla utbildade nagelterapeuter och är inte knuten till något specifikt varumärke.
Teaching Mastery Event är en fyra dagar lång, intensiv och upplevelsebaserad utbildningshelhet som är utformad för att lyfta dig som nagelterapeut till en helt ny professionell nivå.
Du får verktyg som hjälper dig att skapa bättre naglar och arbeta med större säkerhet, tydlighet och professionalism.
Samtidigt är du bland de första som tar till sig det innovativa COLORTECH™-konceptet – ett banbrytande färgsystem som hjälper dig att välja perfekta nyanser för varje kund baserat på hudens underton.
Utbildningsspråket är engelska, men vi hjälper vid behov med tolkning och personlig handledning ges även på finska, svenska eller spanska.
Dag 1–2: Mindset, vision och demonstrationer
De två första dagarna fokuserar på helheten – hur en topprofessionell tänker, arbetar och bygger värde i sina tjänster.
Professionellt mindset, produktivitet och hur kompetens omsätts i praktiken
Verkliga tillväxthistorier – hur man i praktiken tar sig till nästa nivå
Användning av artificiell intelligens i arbete och vardag
Grunderna i COLORTECH™-konceptet: färgteori, hudanalys och nya servicemodeller
Demonstrationer av BASELAB™-systemet
Nail Art-demonstrationer: Express Art, Jelly Art och Gel Painting
Dag 3–4: Praktiskt arbete, fördjupning och certifiering
Den avslutande delen av eventet är tillägnad praktiskt arbete, insikter och säkerställande av kompetens.
Presentationer och demonstrationer av PROFORM™- och FUSION™-systemen
Handledd praktik inom COLORTECH™-konceptet
Q&A-session
Praktisk träning med det system du valt (PROFORM™ eller FUSION™)
Certifieringsceremoni
Varför “Teaching Mastery” – även om du inte vill bli utbildare?
I detta event används pedagogiska metoder inte för att göra dig till utbildare, utan för att du ska förstå ditt eget arbete på ett djupare plan.
När du lär dig att strukturera och förklara tekniker tydligt, blir även ditt eget arbete mer precist:
Vad tar du med dig från eventet?
✔ Professionellt mindset
Förståelse för varför kunskap inte alltid blir handling – och hur du omsätter kunskap i praktiskt arbete
Nedbrytning av mentala hinder: tillväxt, prissättning, synlighet
Tydlighet och självförtroende i arbete och beslutsfattande
✔ Bättre lärande och trygghet i din kompetens
Du kopierar inte – du förstår
Du lär dig motivera och kommunicera värdet av ditt arbete
Du omvandlar kunskap till konkret nytta för kunden och verksamheten
✔ Teknisk mästerskap och systematik
När, varför och hur olika system används
Mindre improvisation, mer struktur och säkerhet
Förutsättningar för premiumtjänster och jämn kvalitet i slutresultaten
✔ En tydlig karriärbild
Du ser nästa nivå i din karriär
Du lär dig att särskilja dig på marknaden utan priskonkurrens
Du bygger en långsiktig och målmedveten karriär
Utbildningens system:
COLORTECH™ – Gellack färgsystem
PROFORM™ – Traditionell buildergel
FUSION™ – Akrylgel
NAIL ART SYSTEM – Express Art, Jelly Art & Gel Painting
Detta event är för dig om du:
📍 Åbo / Åbo Kosmetologskola / Puutarhakatu 10 A10
14–17.5.2026
Pris: 899 € (moms 0 %)
I priset ingår:
